Kastrace feny
-
Jedná se o chirurgický zákrok při kterém odstraňujeme vaječníky, tzv. ovariektomie nebo vaječníky i dělohu tzv. ovariohysterektomie. Pokud majitel fenku nechce připouštět, je dobré k zákroku přistoupit co nejdříve.
Kastrací provedenou před 1. háráním snížíme riziko výskytu nádorů mléčné žlázy až o 85 %, před 2. háráním asi o 75 %. Jestliže majitel chce od fenky štěňátko nebo má chovní fenu je nejvhodnější doba ke kastraci po posledním vrhu štěňat. Čím je fenka starší, tím se zvyšuje riziko narkózy a dalšího onemocnění.
Kastraci feny provádíme ze 2 důvodů:• chovatelské
• zdravotní, případně preventivní
Chovatelské důvody pro kastraci feny
Nejčastějším důvodem kastrace fen je zabránění říje a další reprodukce. Pokud majitel nechce fenu využít k dalšímu chovu, je kastrace zcela na místě. Provedení kastrace je mnohem vhodnější než aplikace hormonálních preparátů k zabránění hárání. Takové preparáty mají totiž mnoho nežádoucích účinků.
Kdy fenu vykastrovat z chovatelských důvodů?
V našich podmínkách se feny nejčastěji kastrují po dosažení pohlavní dospělosti. U většiny fen je to mezi 8. až 12. měsícem věku, kdy fena poprvé hárá. Feny jsou většinou v tomto věku již pohlavně i psychicky vyspělé. Nedoporučuje se zákrok provádět v právě probíhající říji, protože pohlavní orgány jsou zvětšené a překrvené. Lépe je počkat asi 1 měsíc po skončení hárání do období pohlavního klidu, tzv. anestru.
Zdravotní důvody pro kastraci feny
Kastrace je nejvhodnějším řešením některých onemocnění fen. Mezi tato onemocnění patří především :
• pyometra (hnisavý zánět dělohy),
• nádory pohlavních orgánů,
• nádory mléčné žlázy,
• ovariální cysty,
• cukrovka
• pseudogravidita (falešná březost).
Komplikace a nevýhody kastrace
Kastrace probíhá v naprosté většině případů bez problémů a feny snášejí kastraci velmi dobře. Musíme si však uvědomit, že se jedná o chirurgický zákrok, a proto přináší určitá rizika. Může to být riziko anestézie, krvácení do dutiny břišní.
Hlavní nevýhody, které mohou po kastraci nastat, jsou obezita a močová inkontinence fen. Přesné příčiny obezity po kastraci nejsou známy, ale dá se dobře zvládnout zodpovědným přístupem majitele - snížení krmné dávky, speciální diety pro kastráty nebo diety light a zvýšená pohybová aktivita.
Příprava na operaci:
Na plánované a objednané zákroky je potřeba fenu připravit. Aby se omezila rizika narkózy (hlavně zvracení a následné vdechnutí zažitiny) je nutné dodržet cca 12 hodinovou hladovku. Feny by neměly před zákrokem 2 hodiny pít.
Jak se kastrace feny provádí?
Zákrok se provádí v celkové narkóze. Po zavedení kanyly do žíly na přední končetině se aplikuje anestetikum a pes v krátké době usíná. Po usnutí se ostříháním a očištěním kůže na břiše připraví operační pole. Vlastní zákrok spočívá v odstranění vaječníků resp. dělohy. Rána se nachází ve střední linii.
Pooperační péče a rekonvalescence:
Fena se po kastraci většinou nechá probudit v hospitalizačním boxu, kde má teplo a klid. Majitel si ji odvádí při plném vědomí. Vodu můžeme podávat asi půl hodiny po probuzení. S krmením počkáme ještě pár hodin a krmíme menší dávku, aby nedošlo ke zvracení.
Další péče o fenu po kastraci není složitá. Spočívá v poněkud klidovějším režimu, aby se kastrační rána mohla v klidu zahojit. Doporučuje se vynechat příliš dlouhé procházky, skákání apod. Musíme také zabránit olizování rány, což někdy nejde jinak, než nasazením ochranného límce. Stehy po kastraci se vyndávají 10. - 14. den.